Kylpyhuone
Kylpyhuone
Wc/kodinhoitohuone
Kylpyhuone
Kylpyhuone
Wc/kodinhoitohuone
Kerrostalo 4h+k+lasitettu parveke (yht.järjestyksen mukaan 5h+k)
Kirkkopuistikko 17-21, Keskusta, Vaasa
Hinta
299 000 €
Koko
112 m²
Vuosi
1964
Huippupaikalla, Vaasan ydinkeskustassa iso, kokonaan remontoitu 6. kerroksen päätyasunto, missä isoista ikkunoista aukeavat avarat näkymät kolmeen eri suuntaan. Kaikki keskustan palvelut aivan lähellä, ja kuitenkin oma rauha erittäin halutun taloyhtiön yläkerroksissa.
Asunnossa on iso olohuone ja kolme makuuhuonetta, joista kaksi ovat huomattavan isoja ja käytettävissä myös esimerkiksi ruokasalina, koska ne yhdistyvät olohuoneeseen isojen oviaukkojen kautta. Olohuoneeseenkin mahtuu hyvin isokin ruokailuryhmä ja keittiössä on tilaa arkiruokapöydälle.
Koko asunto remontoitiin vuonna 2015, jolloin myös pesutilat uusittiin ja suunniteltiin uudelleen. Nykyisellään asunnossa on kylpyhuoneen lisäksi kodinhoitotila erillisen wc:n yhteydessä.
Taloyhtiössä on isoimmat remontit tehty; mm ikkunat ja parvekeovet sekä käyttövesiputket on uusittu, viemäreiden pinnoitus ja julkisivuremontti tehty.
Eri osakkeina myydään lämmin autotalli samassa taloyhtiössä hintaan 19 900 euroa.
Asunto on heti vapaa.
På mycket bra läge i Vasa kärncentrum finns denna stora, totalrenoverade gavellägenhet på sjätte våningen. Öppen utsikt i tre olika väderstreck från de stora fönstren. All service i centrum finns alldeles i närheten, samtidigt kan du njuta av lugnet på 6. våningen i detta mycket eftertraktade bostadsbolag.
Lägenheten har ett stort vardagsrum och tre sovrum, varav två är ovanligt rymliga och kan till exempel användas som matsal, då de är förbundna med vardagsrummet genom stora dörröppningar. Även vardagsrummet rymmer en stor matgrupp, och i köket finns plats för ett köksbord.
Hela lägenheten renoverades år 2015, då även badrummet och toaletten förnyades och planerades om. Numera finns, förutom badrum, även ett separat wc med en klädvårdsdel.
De största renoveringarna i bostadsbolaget är gjorda: bland annat har fönster och balkongdörrar samt bruksvattenrör bytts ut, och avloppsrören har belagts samt fasadrenovering utförts.
Ett uppvärmt garage i samma bostadsbolag säljs som separata aktier för 19 900 euro.
Lägenheten är genast ledig.
| Kohdenumero | 21707756 |
|---|---|
| Sijainti | Kirkkopuistikko 17-21, 65100 Vaasa |
| Omistusmuoto | Oma |
| Huoneistoselitelmä | 4h+k+lasitettu parveke (yht.järjestyksen mukaan 5h+k) |
| Huoneita | 4 h |
| Hallintamuoto | Kiinteistöosakeyhtiö |
| Tyyppi | Kerrostalo (osake) |
| Asuintilojen pinta-ala | 112 m² |
| Kerros | 6/7 |
| Vapautuminen | heti |
| Kohteen kunto | Hyvä |
| Energialuokka | D2018. |
| Rakennusvuosi | 1964 |
| Käyttöönottovuosi | 1964 |
| Velaton hinta | 299 000 € |
|---|---|
| Myyntihinta | 285 400 € |
| Velkaosuus | 13 600 € |
| Vuokrattu | Ei |
| Vastikkeet | |
|---|---|
| Huoneiston yhtiövastike yht | 688,80 € / kk |
| Rahoitusvastike | 257,60 € / kk |
| Hoitovastike | 431,20 € / kk |
| Vesimaksu | 26 € / kk henkilöluvun mukaan |
|---|---|
| Muut maksut | Mediamaksu 3,90 e/kk. Varainsiirtovero 1,5 %. Osakekirjan sähköisestä rekisteröinnistä vastaa ostaja. |
| Lämmitysmuodot |
|
|---|---|
| Hissi | Taloyhtiössä on hissi |
| Parveke | Kyllä |
| Antennijärjestelmä | Kaapeli-tv |
| Auton säilytys | Mahdollisuus ostaa autotalli eri osakkeina hintaan 19 900 euroa. |
| Muut säilytystilat |
|
|---|---|
| Muu varustelu |
|
| Materiaalit | |
|---|---|
| Lattiamateriaali | Keittiössä laattakuvioinen laminaatti. Muissa asuinhuoneissa parketti. |
| Katto | |
|---|---|
| Kate | Huopakate |
| Rakennusmateriaalit | |
|---|---|
| Käytetyt rakennusmateriaalit |
|
| Keittiö | |
|---|---|
| Keittiön varustelu | Korkeat jää- ja pakastinkaapit, integroitu uuni, keraaminen liesi, liesituuletin, integoritu astianpesukone. |
| Keittiön pöydät |
|
| Keittiön lattia |
|
| Kylpyhuone | |
|---|---|
| Kylpyhuoneen kuvaus | Kaksi erillistä, vierekkäistä pesutilaa. Toisessa suihkukaappi ja toisessa pesukoneliitäntä ja hyvä tila pyykkihuollolle. Molemmissa tiloissa wc-istuin. |
| Kylpyhuoneen lattia |
|
| Kylpyhuoneen seinät |
|
| Sauna | |
|---|---|
| Saunan kuvaus | Taloyhtiön sauna ei käytössä. |
| Makuuhuone | |
|---|---|
| Makuuhuoneen kuvaus | Kolme makuuhuonetta, joista kaksi erittäin tilavia ja kolmaskin hyvän kokoinen. Yksi makuuhuoneista alunperin kaksi erillistä huonetta ja helppo haluttaessa jakaa takaisin kahdeksi huoneeksi. |